/other/

SEO i Ajax

2012-02-27 01:42:12

Notatki z szukania odpowiedzi na. Co ma piernik do wiatraka, czyli w wolnym tłumaczeniu     co z seo dla stron wykorzystujących ajax.

  1. Dodawanie do href linków które następnie są blokowane jeśli użytkownik nie jest robotem. Użytkownik bez js lub też robot nie mający obsługi java script będze chodził po stronie w normalny sposób. Minusem tego rozwiązania jest czas, a dokładnie więcej czasu zajmie nam przygotowanie takiej strony i podwójne przetestowanie.
  2. Jeśli na naszej stronie wykorzystujemy "deep linking" do zamiast samego #kontakt należy użyć #!kontakt (stosuje to Twitter i Facebook)
  3. Jeśli z wyłączonym JS nie jesteś w stanie się dostać do tej treści = niezgodne z SEO. Patrz punkt 1
  4. Można też przeczytać opinie że najlepszym sposobem jest zrezygnowanie z "Globalnego" wykorzystania ajaxa. Tak by strona działała normalnie a tylko mniej istotne elementy strony ładowały się asynchronicznie. I jak dla mnie takie podejście powinno być wykorzystywane do zwykłych stron. Tak by użytkownk przeklikując się po serwisie dostawał "od razu na twarz" tylko najistotniejsze elementy strony zaraz po jej załadowaniu a dopiero potem jeśli zostanie na niej dłużej doładować mu ajaxem dodatkowe elementy. Wydaje się że dzięki temu można ukierunkować użytkownika co na danej stronie jest ważne, a i nie ładowanie dodatkowych boxów jest sposobem na optymalizacje strony. Jednak jeśli strony wykorzystujące w pełni możliwości html5, css3 i ajaxa mają zastąpić flasha, zachwycać animacją i szybkością działania nie mogą się przeładowywać i co chwila migać białym tłem.
  5. Ok czas spać. Zapoznać się z tym https://developers.google.com/webmasters/ajax-crawling/?hl=pl

Linki: